Amfilohijeva ambicija je da gospodari Crnom Gorom

3
Dušan Janjić

Predsjednik Upravnog odbora Foruma za etničke odnose Dušan Janjić ističe da se Srbija previše miješa u unutrašnje stvari Crne Gore i da je odnos Podgorice i Mitropolije crnogorsko-primorske unutrašnja stvar Crne Gore.

Janjić u razgovoru za Dnevne novine napominje da ne vidi nikakvu racionalnost da se pitanje crkve prelama na odnose Crne Gore i Srbije, a izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića povodom toga su “na pola puta”.

“Prvo je molio crnogorske vlasti da povuku zakon, a potom je govorio po principu ‘ja sam uradio što sam mogao’ To sve može da zbuni i pitanje je da li će se ovakav ‘nedorečeni’ trend nastaviti. Generalno mislim da se Srbija kao država nalazi u situaciji kada ozbiljno mora da preispita politiku podrške Srbima u regionu. To je ključ budućih odnosa na Balkanu. Što se tiče Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori to je unutrašnja stvar Crne Gore, i to nije nešto u šta bilo koja držvama spolja može da se miješa. Kada je podrška Srbima u regionu u pitanju, mislim da je Srbija prešla granicu koja je uobičajena u zaštiti svoje manjine”, kaže Janjić.

On podsjeća da je još u vrijeme Borisa Tadića usvojena Strategija odnosa prema Srbima u regionu, kojom, zapravo, srpsko pitanje u Crnoj Gori nije definisano kao manjinsko pitanje.

“U njoj su Srbi u Crnoj Gori definisani kao neko kome je oduzet status konstutivnog naroda i da oni treba da se bore za povraćaj tog statusa. Nadam se da će Vučić preispitati i tu varijantu i da je više neće pratiti, jer se, jednostavno, Srbija isuviše uvukla u unutrašnjo-političke odnose u Crnoj Gori”, ističe ovaj politički analitičar.

On smatra da Srbija mora da riješi ovaj problem koji se stalno javlja i koji utiče na odnose sa Crnom Gorom.

“Srbija bi morala da uradi te dvije stvari da preispita svoju politiku i zaustavi dalje miješanje u unutrašnje stvari Crne Gore. Mene, istina, iznenađuje izjava o autokefalnosti Crnogorske crkve, ali smatram da je normalno donošenje zakona koji će u isti položaj staviti sve vjerske zajednice”, kaže on.

Janjić naglašava da u svojim stavovima o imovini Srpske pravoslavne crkve Crna Gora mora biti jasnija.

“Da li je cilj da se podrži Crnogorska crkva ili da se u istu ravan stave sve vjerske zajednice. Što se tiče pretenzija i želja mitropolita Amfilohija, kada bih htio da budem zao, rekao bih da je šteta što mu Milo Đukanović nije dao državu. Možda bi ga to zadovoljilo. Mislim da mitropolitove ambicije nisu u okvirima Statuta Srpske pravoslavne crkve, već one mnogo to nadilaze, a siguran sam da ih mnoge vladike i sam patrijarh ne dijele do kraja”, ističe Janjić.

On tvrdi da je mitropolit Amfilohije snagu izvlačio iz kontakata sa Moskvom, ali je ona, u posljednje vrijeme, oslabila, jer je i patrijarh Irinej saopštio da je vezao mali brod SPC za Rusku pravoslavnu crkvu.

“O kakvoj mi, onda, autohtonosti govorimo, o kakvoj borbi za sprečavanje daljeg cijepanja SPC govorimo ako su patrijarh, mitropolit i drugi svoj brod vezali za Rusku pravoslavnu crkvu. Ruska pravoslavna crkva nema nikakve simpatije za autohtonost SPC. Ona želi taj mali čamac SPC da ga ljulja, ali ne da ga integriše. Zbog toga sveti Sinod SPC mora da se oslanja na mlađe vladike, koji razumiju da SPC pripada srpskom narodu, a ne srpskoj državi, ali ne ni Moskvi. Tu se crkva pogubila”, navodi Dušan Janjić.

Predsjednik Upravnog odbora Foruma za etničke odnose Dušan Janjić osvrnuo se i na prosrpske partije u Crnoj Gori.

“U ovom zaoštravanju odnosa Srbije i Crne Gore, stranke koje sebe definišu kao prosrpske, a u stvari su proruske, sve će više da koriste te loše odnose i od Srbije prave ruskog trojanskog konja. To Srbiji apsolutno ne treba i to je dodatni razlog da se vlast u Srbiji zapita dokle će da ide. Odgovor na to pitanje je mogućnost, sloboda i kapacitet Srbije da se osamostali od ruskog interesa”, tvrdi Janjić.

Dnevne novine

cdm

3 KOMENTARI

  1. U vreme svog disidenstva i boravka u inostranstvu, Đilas je svoje stavove znatno revidirao. On je u intervjuu pariskom „Le Monde” 30. decembra 1971 godine, u kojemu govori o nacionalnom pitanju u Jugoslaviji, pored ostalog, rekao: „Crnogorci čine sastavni deo srpske nacije“. Dalje Đilas kaže da je Crna Gora, u toku drugog svjetskog rata i po njegovom završetku, „kažnjena statusom posebne republke i izmišljanjem posebne crnogorske nacije“.

    • Bili smo crnogorci i prije Đilasa.
      Zalud mu je naknadna pamet,
      ta nakaradna nipodaštavanja
      crnogoraca od maloumnih i zločestih velikosrba ne mogu potrijet duh
      crnogorstva u srcima Crnogoraca !
      Kako hoće , mogli su s mirom, neće,
      tamo nima .

  2. Amfilohije i Njegovi su feudalne pameti,
    koji svojim “čarima”, opčiniše ćutukane
    i narcisoidne četnike.
    Donose im samo bol, patnju i poniženja!
    Arlauci primitivnih nebojša i proprckano protraćeno vrijeme, ih
    odvodi u istorijski sunovrat, više im
    niko ne vjeruje i na njih ne računa!

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].