Ko će, kad će i da li će odgovarati za štetu napravljenu Regionalnom vodovodu i državi Crnoj Gori?

1
Regionalni vodovod Crnogorsko primorje

Crna Gora je navikla da na nju atakuju zbog političkih, ekonomskih, u najnovije vrijeme vjerskih i ko zna kojih sve interesa. Čeličila je i snažila odupirući se značajno jačim nastojanjima da je disciplinuju i uvedu u brazdu, dokazujući da snaga države nije samo u statističkim podacima i brojevima, već prvenstveno u odlučnom stavu i hrabrom iskoraku. Ali, kad vas udare iznutra, kada učine da vam otkažu kočnice na vozilu koje je povuklo snažno uzbrdo, ka vrhu odakle puca pogled na uspjeh i rezultate koji se s ponosom izgovaraju i mjere, onda je to problem koji zahtijeva posebnu pažnju i odgovore koji moraju biti i glasni i jasni. Za sada ih nema. A radi se o odluci Apelacionog suda Crne Gore koji je  prihvatio odluku Međunarodnog arbitražnog suda Međunarodne trgovinske arbitraže (MTK) u Parizu i presudio u korist austrijske kompanije Štrabag, birajući od dva moguća rješenja ono koje ide u susret “tendencijama u uporednom arbitražnom pravu” i primjenjujući takozvanu opciju “spašavanja” nepotpune arbitražne klauzule.

Prof. dr Časlav PEJOVIĆ, redovni profesor Pravnog fakulteta na Kyushu University u Japanu i jedan od arbitara u ovom sporu, u tekstu O JEDNOJ ODLUCI APELACIONOG SUDA – rušenje mita o “domaćinskoj pravdi”, objavljenom u Pravnom zborniku 3/2019 godine kaže da je Odlukom Apelacionog suda nanijeta velika šteta ne samo Regionalnom vodovodu, već i državi Crnoj Gori i njenim građanima. Kao posledica ove pogrešne odluke, Regionalni vodovod je morao da Strabagu isplati 12 miliona eura, nakon što mu je bio blokiran račun. Tim novcem, koji je neopravdano dosuđen Strabagu bi se, recimo, mogla izgraditi nedostajuća gradska bolnica u Podgorici! Treba jasno kazati da je Regionalni vodovod poharan uz pomoć Apelacionog suda Crne Gore, tvrdi Pejović.

Regionalni vodovod, zakjljučuje Pejović, predstavlja jedan od temelja bez kojeg turizam, kao najvažnija grana crnogorske privrede, ne bi mogao da funkcioniše, tako da je udar na Regionalni vodovod istovremeno udar na državne intrese Crne Gore. Ono što jeparadoksalno jeste da je taj udar izvršen uz asistenciju crnogorskog pravosuđa. Valjda bi crnogorsko pravosuđe trebalo da štiti, a ne da gazi interese Crne Gore.
Pejović je u tekstu jasan da ne bi nikakvih problema bilo da je sud presudio u skladu sa zakonima Crne Gore i pravilima arbitražnog prava, makar to bilo na štetu Crne Gore i da  prigovora ne bi bilo. U skladu s principima vladavine prava, sudovi moraju da, prije svega štite pravo i zakonitost. Ali, kada sud postupi suprotno onom što pravo propisuje, pa se time još nanese velika šteta državnim interesima svoje zemlje, onda odluka Apelacionog suda dobija novu dimenziju. Sem toga, odluka Apelacionog suda je u toj mjeri naopaka i pogrešna da je ozbiljno narušen i ugled crnogorskog pravosuđa.

Indikativno je ćutanje institucija koje kontrolišu rad sudova nakon što se „digla prašina“ u vezi sa ovim slučajem, iako bi trebalo da bude jasno koliku je štetu ova pogrešna odluka Apelacionog suda nanijela državnim interesima Crne Gore. To ćutanje šalje opasnu poruku da se ovakve sudske odluke smatraju prihvatljivim, čime se otvaraju vrata drugim sličnim sudskim odlukama u budućnosti. Da se to ne bi desilo, reakcija na odluku Apelacionog suda ne bi smjela biti samo pasivno gledanje i ćutanje u skladu s izrekom „selo gori a baba češlja vunu“.

Pejović se pita, na kraju detaljnog i sveobuhvatnog teksta koji u potpunosti stručno objašnjava ulogu Apelacionog suda i udar na Regionalni vodovod Crnogorsko primorje presudom kojom je ovo preduzeće – projekt koji je promijenio Crnu Goru dovedeno na rub propasti, da li će institucije nastaviti da se prave da ne vide problem? On se boji da hoće. Guranje problema pod tepih i „netalasanje“ su popularne discipline u Crnoj Gori, smatra Pejović. Uostalom, to je jedan od razloga zbog kojih postoje ozbiljne primjedbe na rad pravosuđa u Crnoj Gori, uključujući pritužbe na korupciju, kazao je, između ostalog prof dr Časlav PEJOVIĆ.

Regionalni vodovod, ili bolje projekat vijeka, je preživio. Zahvaljujući menadžmentu koji se lavovski borio i izborio, djelujući između  Scile i Haribde. Ostvarena je i dobit. A kako bi tek bilo da račun ovog preduzeća, u iznosu od 12 miliona eura nije blokiran 14. avgusta 2018. godine, pitanje je za neke druge organe i institucije sistema.
Teret su na svojim plećima podnijeli zaposleni. Stoički, vjerovali su u izlaz iz, na oko, bezizlazne situacije. Nijesu pitali za platu, a dugovi su se gomilali. Vjerovanje se isplatilo. Regionalni vodovod više nije u problemima.
Ali zato moraju da budu oni koji su ga u probleme doveli.

S.M.

1 KOMENTAR

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].