Maksim Mandić: U idućoj godini brošura građanima o ponašanju u slučaju elementarnih nepogoda

5
Maksim Mandić

Maksim Mandić

Kod nas je uvriježeno mišljenje da postoji ljetnja požarna sezona i kad ona prođe onda Služba zaštite i spašavanja praktično više nema posla.

Takva konstatacija proističe prvenstveno iz neznanja i neobaviještenosti, jer se govori samo o jednom segmentu, kazao je za Skala radio Maksim Mandić, komandir kotorske Službe zaštite i spašavanja.

To su šumski požari koji se dešavaju ljeti pri visokoj spoljnjoj temperaturi koja dostiže i do 40 stepeni.

Pa i tada se, iskustvo je pokazalo, najčešće radi o podmetnutim požarima koje vatrogasci brzim intervencijama uspijevaju da stave pod kontrolu i u potpunosti ugase.

Ima naravno i onih požara koji su izazvani nepažnjom mještana i onih koji zapale nisko rastinje kako bi očistili plac i uredili ga za buduću gradnju.

Služba zaštite i spašavanja izdaje svake godine proglas o zabrani loženja vatre na otvorenom bez dozvole Službe, ali se dešava da se naredba ne poštuje.

Tada treba da reaguje policija i shodno svojim ovlašćenjima kazni počinioce.

Ono što je veća opasnost o kojojse  često govori, a koja ne izaziva posebnu pažnju javnosti je permanentna opasnost od strukturnih požara, dakle kućnih i požara u višespratnim stambenim i poslovnim objektima.

“Imali smo više vježbi, a imaćemo i u narednom periodu”, saopštio je Mandić, ističući brojne probleme.

Osnovni je da zbog nepropisno parkiranih automobila nekad vatrogasna vozila teško stižu do objekta koji je zahvaćen vatrom pa se vatrogasci snalaze kako znaju i umiju.

“Poret toga, svjedoci smo da zgrade nemaju ni protiv požarne stepenice kojim bi se, u slučaju većeg požara, stanovnici bezbijedno evakuisali. U onim zgradama koje su ga imale, poput Rakita vlasnici stanova su jednostavno zatvorili prolaze i tako onemogućili bezbijedan izlaz u slučaju požara. Niie potrebno govoriti da su hidranti i crijeva u ulazima zgrada polomljeni i pokradeni, da zgrade nemaju zakonom predviđeno rukovodstvo koje bi se brinulo o stanju i imalo komunikaciju sa nama u slučaju potrebe, da građani nijesu upoznati, a kamo li obučeni sa elementarnim znanjima koje trebaju primijeniti u slučaju požara ili bilo koje druge elementarne nepogode”, rekao je Mandić

On je najavio da će Služba zaštite i spašavanja radi na tome da izda u narednoj godini brošuru o načinu ponašanja u slučaju elementarnih nepogoda, kao što su požari, poplave, zemljotresi koju će dijeliti građanima, kako bi Službi zaštite i spašavanja na taj način olakšali u samom činu spašavanja, do dolaska profesionalnih vatrogasaca, zaključio je Mandić.

5 KOMENTARI

  1. Taman tako, sami sebi smo najveci neprijatelji jer mislimo da se nama ne moze desiti, ne daj Boze, kakva zla sudbina u zgradama…

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].