Veliki problem: Zaraženi koronom šetaju ulicama

0

U Crnoj Gori juče je preminulo devet osoba od posljedica izazvanih koronavirusom, dok su evidentirane još 502 zaražene.

Ljekari iz više gradova poručuju da je potrebno što prije uvesti karantinske mjere za sve opštine, jer inspekcijske službe ne mogu da kontrolišu više od 10.000 inficiranih, piše Dan.

Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje (IJZ) Senad Begić kratko je kazao da će zbog svakodnevnog porasta broja oboljelih ponovo razmatrati uvođenje najstrožih mjera, koje su bile na snazi u martu ove godine.

Dok direktor Doma zdravlja Podgorica Nebojša Kavarić upozorava da je Podgorica sa više od 5.000 zaraženih najveće žarište epidemije u Crnoj Gori, šef Kriznog medicinskog štaba Nermin Abdić poručuje da je na IJZ da razmotri situaciju i Nacionalnom koordinacionom tijelu (NKT) predloži uvođenje restriktivnijih mjera. Abdić tvrdi da su saglasni sa IJZ, koji je i ranije predložio zatvaranje gradova, što je NKT tada odbio.

U kovid bolnicama je smješteno 344 oboljelih, 38 pacijenata je u kritičnom stanju u Kliničkom centru, po 10 u Beranama i Nikšiću, kao i petu Baru.

Infektolog u beranskoj bolnici Milovan Živković kazao je za Dan da je mnogo jeftinije zatvoriti sve gradove, jer je nepoštovanje mjera dovelo do toga da imamo najveći broj oboljelih u Evropi i regionu. Živković ističe da veliki broj zaraženih građana slobodno šeta ulicama i sije infekciju, jer su mjere neadekvatne i niko ne može da iskontroliše preko 10.000 oboljelihu Crnoj Gori.

“Ponestaje nam snage, osam mjeseci se borimo sa infekcijom, ali to ne daje rezultat. Imamo veliki broj ljudi koji su imali simptome i nijesu se testirali, a da ne govorim o asimptomatskim slučajevima, tako da je epidemija van kontrole. Smatram da je parcijalno uvođenje mjera u pojedinim gradovima dovelo do ovoga i da je što prije potrebno zatvoriti gradove i ograničiti kretanje građana”, tvrdi on.

Imamo masovno kršenje mjera i na to niko ne reaguje.

“Nadležno tijelo treba što prije da se pozabavi sa sumornom situacijom, kako ne bi bi lo kasno. Mi u bolnici u Beranama imamo dobroljno opreme i kadra, ali smo premoreni. Evo trenutno imamo 25 inficiranih koji su na kiseoniku i koji ne mogu da dišu na sobnom vazduhu. Imamo ukupno 35 oboljelih u bolnici, dnevno imamo oko 15 do 16 novih slučajeva koji se pregledaju. Bilježi se novo povećanje oboljelih u gradu i to treba sve da nas zabrine. Stanje u čitavoj državi je veoma teško, ali treba što prije ograničiti sva javna okupljanja, kažnjavati nepoštovanje distance i građane koji ne nose maske. Kina nije suzbila epidemiju zahvaljujući ljekovima i terapijama, već zbog poštovanja strogih m jera. U Podgorici imamo preko 2.500 oboljelih na 100.000 stanovnika. To su zabrinjavajući podaci i pozivam kolege da spriječe dalje širenje virusa”, kazao je Živković.

Po riječima Nebojše Kavarića, Glavni grad sa preko 5.000 oboljelih je najveće žarište i tome je doprinio sistema semafora, kojim su građani mogli da odlaze u druga mjesta i šire virus.

U Crnoj Gori trenutno je na snazi zabrana kretanja od 21 do 5 sati i obustava međugradskog saobraćaja vikendom, dok je rad ugostiteljskih objekata i trgovina ograničen do 20 časova. U sve škole od prošlog ponedjeljka idu đaci do šestog osnovne i učenici prvog razreda srednje, dok ostali prate nastavu onlajn.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].